5 клас
Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання
слів з апострофом.
Мета: поглибити знання про правила вживання апострофа; дослідити,
коли у слові не ставиться апостроф; удосконалювати вміння правильно визначати
у словах орфограму, пояснювати написання слів; виробляти орфоепічні й
орфографічні навички; розвивати логічне мислення, орфографічну пильність,
культуру усного й писемного мовлення, зорову пам’ять; виховувати уважність до
рідного слова, любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Перебіг уроку
Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.
Вибірковий акродиктант. Випишіть слова, у яких на місці пропусків слід писати знак
м’якшення. Підкресліть у них другі літери, з них має утворитися слово.
Тон..ший, Марин..ці, згин..те, тр..ох,
ри-бал..ка, Хар..ків, Марусен..ці, африканс..кий, навчаєш..ся, різ..бяр,
літ..нє, скрин..ка, мен..ший, калинон..ці.
Ключ. Графіка.
Ø Що
вивчає графіка? Назвіть відомі вам знаки письма. Яка роль апострофа у слові?
Ознайомлення
учнів з темою, метою і завданнями уроку.
Освоєння
теми уроку. Виконання системи завдань.
Дослідження-зіставлення.
Вимовте записані на
дошці слова. Запишіть їх звукописом. Чим відмінна вимова цих слів?
Буряк – бур’ян; пюре – п’ють.
Ø Скільки
звуків позначають літери я, ю після апострофа? Якими є звуки, позначені
літерами р, п – твердими чи м’якими? (Пом’якшеними.)
Ø Яка
роль апострофа? (Позначати роздільну вимову звуків, твердість попереднього
приголосного, а також указувати на те, що літери я, ю, є позначають два
звуки.)
Дослідження-синтез
на основі спостереження. Знайдіть закономірності у групах слів і сформулюйте правила вживання
апострофа в українській мові.
Б’є, п’ять, солов’ями, м’ята,
арф’яр; роз’ятрити, об’єднати, під’їзд; двох’ярусний, дит’ясла; повір’я,
бур’ян, пір’їна; Лук’ян, Лук’янчук, Лук’янець.
Ø
Запишіть звукописом виділені слова.
Дослідження-передбачення.
Прочитайте слова свято,
різьбяр, різдвяний, морквяний. Усі вони написані без орфографічних
помилок, хоча після літер, що позначають губні приголосні, стоїть буква я.
Порівняйте подані слова з тими, що записані у першій групі попереднього
завдання.
Ø
Виділіть корені в кожному слові. Які літери – на позначення голосного чи
приголосного звуків – стоять перед губними?
Ø Зіставте свої висновки з матеріалом підручника. За
наявності якого кореневого приголосного перед губним треба ставити апостроф?
Наведіть приклади або знайдіть їх у підручнику.
Робота біля
дошки. Запишіть речення, поясніть правила
вживання апострофа. Підкресліть орфограми.
На мавпячому святі
всі пили тьмяний, духмяний морквяний сік, дзвякаючи цвяхами по склянках (В. Запорко). Львів’яни
В’ячеслав і Святослав Лук’янці – творчі люди: один із них арф’яр, інший –
різьбяр по дереву. Існує повір’я, що в різдвяне надвечір’я не можна з’їсти
навіть шматка хліба, поки не з’явиться в небі перша зоря.
Лінгвістична
задача. Учителька роздала перевірені зошити.
Тетянка заглянула в роботу Марійки й довірливо прошепотіла: «Учителька не
помітила в тебе помилки й 12 балів поставила. У слові зв’язок є збіг
приголосних звуків, а ти апостроф поставила». Що відповіла подрузі Марійка?
Розберіть за будовою слова відв’яжу, розм’яклі.
Логічний
диктант. Послухайте пари слів, між якими є
логічний зв’язок. Під час повторного читання вчитель називатиме лише перше
слово, ваше завдання – записати друге й підкреслити в ньому орфограму.
Оповідання –
зав’язка; великдень – свято; річка – ряска; яблуко – черв’як; запах – медвяний;
прізвище – Лук’яненко; розлука – від’їзд; рука – зап’ястний; вихователь –
дит’ясла.
Ø Назвіть інші
орфограми у цих словах.
Мікродиктант
«Ерудит». Напишіть цей диктант без помилок і
отримаєте звання ерудита й 12 балів.
Зі старого
торф’яного болота в’ється стежечка до самого озера. Медвяний дух м’яти,
зів’ялої осоки приємно лоскоче груди. Розм’якла земля, в’їдливі реп’яхи, що
цвяшками впивалися в одяг, не пускали до озера. Загублене качине пір’я на
тьмяному плесі озера та густа ряска надавали йому таємничості (За І. Муквичем).
Підсумок уроку.
Складіть усну відповідь «Правила вживання
апострофа». Дайте відгук на відповідь однокласників.
Домашнє
завдання. Вивчити теоретичний матеріал
підручника. Виконати вправу за вибором учителя.
Немає коментарів:
Дописати коментар